Pořizujete prvního koně? Držte se těchto zásad
Pokud je ježdění na koni vaší vášní, dříve či později pravděpodobně dospějete k rozhodnutí pořídit si vlastního. S prvním koněm ovšem přichází i mnoho rozhodování a zařizování. S čím je potřeba začít a na co nezapomenout? Přečtěte si, co všechno kůň ke zdraví a spokojenosti. Zcela zásadním rozhodnutím, na které budou navazovat všechna ostatní, je výběr koně. Druhy koňů se totiž liší v požadavcích na ustájení. Mohou mít také sklony k odlišným nemocem a vyžadují odlišný přístup. Je vhodné zvážit i to, zda chcete klisnu či hřebce, a jak temperamentní kůň k vám bude pasovat. Předtím, než si koně odvezete domů, rozhodně se na něm párkrát projeďte. V momentě, kdy je vhodný kůň vybrán, přichází na řadu ustájení. Koně lze mít celoročně na pastvě. Pro pastevní odchov ale musíme vybrat vhodné plemeno, které je k pobytu venku určeno. V případě, že padne volba na jezdeckého koně pro rekreační ježdění, lze ho ustájit v nájemné stáji, kde se část odpovědnosti za péči přenese na personál. Je proto třeba realisticky odhadnout, kolik času můžeme koni opravdu věnovat, a zda máme tolik zkušeností, abychom se o koně zvládli adekvátně postarat sami. Pronájem stáje, kde bývá k dispozici zkušený personál, může v začátcích usnadnit práci. Chovatelé mají totiž možnost doptat se na řadu věcí a nechat si poradit od zkušenějších. Pokud ovšem jezdec tráví s koněm hodně času, případně závodí, je vhodnější volit vlastní stáj a zázemí. Především proto, že si lze snáze ohlídat standard ustájení i výživu. Koně navíc máte stále k dispozici. V tom případě je vhodné obrátit se na specializované firmy, které stáj postaví. Pořízení vlastní stáje je větší výdaj a prostor vytvořený svépomocí bez potřebných znalostí i techniky může být pro koně zcela nevhodný. Každý kůň, ať ustájený ve vlastních prostorách či v pronajaté stáji, by pak měl mít přístup k travnatému výběhu.
Pozor na zatuchlý a vlhký vzduch
Odborníci se přiklání k ustájení ve venkovních boxech, které chrání, ale zároveň umožňují proudění vzduchu. Méně se tak tvoří plísně a usazuje prach. Pokud to není možné, je potřeba si v uzavřených prostorech hlídat, zda mají okna a dostatečnou možnost větrání. Důležitá je i podlaha. Ideální je na zem položit gumové rohože či podobný materiál, který je měkčí a izoluje. Koně nikdy nesmí stát na betonu, který je tvrdý a v zimě promrzá. Může totiž snadno dojít k prochladnutí končetin a artróze. Pod koně je potřeba pořídit i vhodnou podestýlku. Nejlepší kombinací jsou piliny a slámy. Ať už máte koně na zahradě nebo v pronajaté stáji, je potřeba ohlídat výživu. Kromě kvalitního a vyváženého krmiva, s jehož složením a dávkováním nejlépe poradí veterinář, by měl mít kůň trvalý přístup k senu. To by mělo být suché a umístěné na vhodném místě. Strava musí být doplněna i o minerální liz.
Kůň potřebuje společnost
Samozřejmostí jsou pak pravidelné návštěvy veterináře a kontrola zdravotního stavu. Za koněm byste se měli vydat ideálně každý den. Je dobré průběžně kontrolovat zdravotní stav a veškeré prohlídky i důležité věci si zapisovat do deníku. Budete tak rychle vědět, kdy byl kůň naposledy okován, či jestli netrpí nechutenstvím. Kromě kontrol ale každý kůň potřebuje i společnost. Je to vnímavé zvíře, které umí pozornost a péči oplácet. Pokud tedy víte, že se mu nebudete moci věnovat neustále, je vhodné chovat koňů víc, či mu umožnit alespoň kontakt s jinými domácími zvířaty jakou jsou kozy či ovce.